Programy Gry Niezbędniki Grupy tematyczne Gry komercyjne

Najlepsze darmowe programy do archiwizowania plików

Pod pojęciem archiwizacji rozumiane są trzy popularne czynności. Po pierwsze jest to oczyszczanie komputera ze starych i niepotrzebnych zasobów (archiwizacja informacji i plików), po drugie zmniejszanie rozmiaru plików (poprzez ?pakowanie? ich). Trzecim zastosowaniem jest tworzenie backupów ? zapisów ustawień i konfiguracji komputera, dzięki którym możliwe jest przywrócenie ich w razie awarii lub błędu systemu. O ile ta pierwsza opcja nie wymaga specjalistycznych programów (a jedynie dużo czasu i cierpliwości), to dwie pozostałe z powodzeniem wykorzystują dodatkowe, darmowe aplikacje.

Archiwizacja jest jedną z najczęściej stosowanych metod oszczędzania miejsca na dysku i zmniejszania rozmiaru dużych plików. Skompresowany plik w dalszym ciągu jest w pełni funkcjonalny, wystarczy go jedynie rozpakować, by znów uzyskać do niego pełny dostęp. Często stosowana jest również przy komunikacji internetowej ? spakowany plik wysyła się krócej, pozwalając lepiej wykorzystywać łącze.

Dotychczas programy do backupów tworzyły pliki na komputerze użytkownika. Nowe możliwości pojawiające się w wyniku coraz szerszego stosowania chmury obliczeniowej (tzw. Cloud computing) sprawiają, że zmiany sięgają nawet tak małych aplikacji jak darmowe programy pakujące i rozpakowujące pliki. Niektóre z nich umożliwiają archiwizację on- line, przenosząc pliki z zapisem ustawień i konfiguracją systemu do chmury, dzięki czemu umożliwiają dostęp do danych nawet w przypadku awarii komputera.

Archiwizacja plików, chociaż przy coraz to większych i szybszych dyskach nie wydaje się konieczna, może przynieść wiele korzyści. Bezpieczeństwo, porządek na dysku i większa ilość wolnego miejsca to tylko niektóre z nich.

Wybrane programy:

MozyHome 2.4.30 - program do przechowywania danych i plików w chmurze. Umożliwia tworzenie backupów systemu oraz archiwizowanie plików online. Program wymaga rejestracji na stronie producenta i jest darmowy dla domowych zastosowań. Obsługa jest uproszczona dzięki łatwemu dostępowi (zintegrowany z paskiem menu).

Tajnopis 1.01 - jeden z najbardziej znanych programów do archiwizacji plików. Posiada podstawowe funkcjonalności, wystarczające całkowicie do zastosować domowych ? m.in. kompresję i dekompresję plików (w różnych, najpopularniejszych formatach, m.in. ZIP, RAR, 7-ZIP, CAB), możliwość tworzenia samorozpakowujących się plików oraz szyfrowanie i zabezpieczenie hasłem. Aplikacja działa tylko na Windowsach powyżej wersji 2000 i jest na licencji shareware.

IZArc 4.1.6 - darmowy program archiwizacyjny, o rozbudowanych funkcjach. Oprócz standardowych działań (kompresji i dekompresji, tworzenia samorozpakowujących się plików) umożliwia również otwieranie obrazów płyt CD, ISO, BIN, CDI i NRG oraz naprawę uszkodzonych archiwów. Dostępny w polskojęzycznej wersji.

PeaZip 3.8 - posiada podstawowe funkcje, wzbogacone o możliwość dzielenia i łączenia plików, jak również bezpiecznego ich usuwania. Umożliwia również szyfrowanie danych. Działa pod Windowsem (od wersji 98 do 7), jest darmowy.

PowerArchiver 2011 - najnowsza wersja programu Power Archiver, pozwalająca na kompresję i dekompresję plików, tworzenie samorozpakowujących się archiwów oraz konwertowanie między formatami. Ciekawą funkcją jest możliwość zmiany skórek. Program bezpłatny do użytku domowego, pracuje pod Windows (od wersji 98 po 7).

Kopiuj link na stronę lub bloga:

Kopiuj link na forum:

Komentarze:

Gość

Najlepsza kompresja z darmowych to 7-zip!!! Kiedyś dobrym był Winuha ale autor od 2005 przestał go rozwijać a szkoda bo w kompresji rozniósłby pozostałe. Jest jeszcze polski KGB Archiver, według opisu ma mocarną kompresje, działa na algorytmie paq ale ja go nie używałem więc niewiem.

2014-04-06 17:16:03

Dodaj Komentarz:

Autor:Zaloguj się lub Zarejestruj się aby komentować jako użytkownik.

Treść